Suriye’de işkence çoluk çocuk dinlemiyor

2011-04-18 23:58:00
 
Suriye’de işkence çoluk çocuk dinlemiyor
Suriye rejimi gözaltına alınan göstericilere karşı işkencede sınır tanımıyor. Gösterilere katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan 15 yaşındaki Muhammed Halil, 3 gün boyunca gördüğü işkenceler sonucu bu hale geldi.
 
Hasan Doğan / TIMETURK / ŞAM

Baas yönetimi tarafından gösterilere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan yüzlerce Suriyeli’den günlerdir haber alınamıyor. İstihbarata bağlı işkence hanelerde tutulduktan sonra serbest bırakılan bazı göstericiler ise gördükleri işkenceler nedeniyle tanınmaz hale geliyor. İşte bu göstericilerden biri de Şam’da ikamet eden Muhammed Halil. Time Türk’e konuşan 15 yaşındaki Muhammed Halil; “Beni her gün sopayla dövdüler. Kaşım patladı, vücudumun birçok yeri morardı. Yaşı daha büyük olanlara daha kötü işkenceler yapıyorlardı. Gösterilere katıldıkları için gözaltına alınanlardan işkence sonucu ölenler bile oldu” dedi.

Esad reform yerine katliam yapıyor

Bu arada yeni kurulan hükümet üyelerine yönelik önceki gün yaptığı konuşmada göstericilere müdahale edilmeyeceği ve geniş çapta reform yapılacağı vaadinde bulunan Beşar Esad yine sözünü tutmadı. Esad’a bağlı istihbarat elemanları tarafından dün gece göstericilerin üzerine açılan ateş sonucu Humus’da 14, Süveyda’da ise 3 kişi hayatını kaybetti. Suriye’de birçok şehirde hafta içi özellikle geceleri yürüyüşler düzenlenirken, Cuma günleri ise halk namaz sonrası Esad karşıtı kitlesel gösteriler düzenliyor. Baas diktatörlüğünün yıkılması için düzenlenen gösterilere her türlü şiddet ve tehditlere rağmen her geçen hafta daha fazla göstericinin katılması ise dikkat çekiyor.

kaynak:timetürk.com

82
0
0
Yorum Yaz